Schedule*

Schedule

October,
2019
14 October 2019
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
30 1 Tuesday, 1 October 2019 2 Wednesday, 2 October 2019 3 Thursday, 3 October 2019 4 Friday, 4 October 2019 5 Saturday, 5 October 2019 6 Sunday, 6 October 2019
7 Monday, 7 October 2019 8 Tuesday, 8 October 2019 9 Wednesday, 9 October 2019 10 Thursday, 10 October 2019 11 Friday, 11 October 2019 12 Saturday, 12 October 2019 13 Sunday, 13 October 2019
Manfred Honeck

Pittsburgh
14:30


Gerhild Romberger

Gent
15:00


Marc Piollet


15:00


Katharina Konradi

Tutzing
18:00


14 Monday, 14 October 2019 15 Tuesday, 15 October 2019
Gerold Huber

Cambridge
19:30


Christian Gerhaher

Cambridge
19:30


16 Wednesday, 16 October 2019
Benjamin Bruns

Zürich
19:00


Christof Fischesser

Zürich
19:00


Wiebke Lehmkuhl

Wien
19:30


17 Thursday, 17 October 2019
Ray Chen

Istanbul


Marc Piollet


19:30


Patrick Grahl

Warszawa
19:30


Wiebke Lehmkuhl

Wien
19:30


Herbert Blomstedt

Hamburg
20:00


18 Friday, 18 October 2019
Bejun Mehta


19:30


Gerold Huber

Washington, DC
19:30


Christian Gerhaher

Washington, DC
19:30


Wiebke Lehmkuhl

Wien
19:30


Herbert Blomstedt

Hamburg
20:00


Manfred Honeck

Pittsburgh
20:00


19 Saturday, 19 October 2019
Benjamin Bruns

Zürich
19:00


Christof Fischesser

Zürich
19:00


Lothar Zagrosek

Frankfurt am Main
19:30


Vilde Frang

Bamberg
20:00


Patrick Grahl

Dijon
20:00


Herbert Blomstedt

Kiel
20:00


Manfred Honeck

Pittsburgh
20:00


20 Sunday, 20 October 2019
Michael Nagy

Zürich
13:00


Gerold Huber

Santa Monica, CA
16:00


Christian Gerhaher

Santa Monica, CA
16:00


Tareq Nazmi

München
17:00


Vilde Frang

Bamberg
17:00


Herbert Blomstedt

Hamburg
18:00


Andrè Schuen

Hamburg
18:00


Anna Lucia Richter

Hamburg
18:00


Hanno Müller-Brachmann

Taipei City
19:30


Juliane Banse

Taipei City
19:30


Manfred Honeck

Pittsburgh
20:00


21 Monday, 21 October 2019
Bejun Mehta


19:30


22 Tuesday, 22 October 2019
Gerold Huber

San Francisco, CA
19:30


Christian Gerhaher

San Francisco, CA
19:30


23 Wednesday, 23 October 2019
Andrè Schuen

Hamburg
19:00


Anna Lucia Richter

Hamburg
19:00


Bejun Mehta


19:30


24 Thursday, 24 October 2019
Ray Chen

Taipei City


Maximilian Schmitt

None
20:30


25 Friday, 25 October 2019
Gerold Huber

Chicago
19:30


Christian Gerhaher

Chicago
19:30


Vilde Frang

None
19:30


Bejun Mehta


19:30


Manfred Honeck

Frankfurt am Main
20:00


26 Saturday, 26 October 2019
Ray Chen

Kaohsiung City


Tareq Nazmi

Hamburg
18:00


Maximilian Schmitt

None
18:30


Sibylla Rubens

Bochum
19:00


Anna Lucia Richter

Hamburg
19:00


Andrè Schuen

Hamburg
19:00


Marc Piollet

Stuttgart
19:00


Michael Nagy

Zürich
19:00


Lothar Zagrosek

Frankfurt am Main
19:30


Vilde Frang


20:00


Lang Lang

Hamburg
20:00


Manfred Honeck

Hamburg
20:00


27 Sunday, 27 October 2019
Katharina Konradi

Hamburg
00:00


Ingeborg Danz

Weimar
17:00


Maximilian Schmitt

None
17:30


Benjamin Bruns

Zürich
19:30


Christof Fischesser

Zürich
19:30


Vilde Frang


20:00


28 Monday, 28 October 2019
Bejun Mehta


19:30


Manfred Honeck

Hannover
19:30


Claudio Bohórquez

Berlin
20:00


29 Tuesday, 29 October 2019
Maximilian Schmitt

None
18:30


Andrè Schuen

Hamburg
19:00


Anna Lucia Richter

Hamburg
19:00


Gerold Huber

New York, NY
19:30


Christian Gerhaher

New York, NY
19:30


Vilde Frang

None
20:00


Manfred Honeck

Berlin
20:00


Marc Piollet

Neustadt an der Weinstraße
20:00


30 Wednesday, 30 October 2019
Julia Fischer

New York


Michael Nagy

Zürich
19:00


31 Thursday, 31 October 2019
Julia Fischer

New York


Bejun Mehta


19:30


Manfred Honeck

Wien
19:30


1 2 3